Ve středu 14.9.2022 třídy DSP1, DSP2, TNC3 a TNC4 navštívily v dopoledních hodinách firmu TON a.s. v Bystřici pod Hostýnem.

Žáci měli možnost se podrobně seznámit s jedinečnou technologií výroby ohýbaného nábytku, charakteristickou vysokým podílem nenahraditelné ruční práce. Od přirozeného sušení hranolků, umělého dosušování, okružování na kruhový průřez, plastifikaci a následné ruční a strojní ohýbání, sušení a klimatizaci ohnutých dílců, jejich další konstrukční opracování s pomocí důmyslných přípravků i moderních CNC strojů, přes broušení až po kompletaci a povrchovou úpravu, důkladnou výstupní kontrolu a balení.

Před polednem se výprava přesunula do nedalekého Holešova na prohlídku výrobního závodu ve firmě Trachea a.s. – předního českého výrobce nábytkových dvířek, kde žáci viděli výrobu dvířek jak z velkoplošných materiálů, tak především výrobu reliéfních foliovaných dvířek, počínaje dělením a reliéfním frézováním nosného materiálu, pak specifické nanášení lepidel, lisování ve vakuových lisech, kontrolu kvality a precizní balení. Zajímavostí byla výroba parametrických kuchyňských korpusů v libovolných rozměrech.

Dvě prohlídky v jeden den byly náročné, ale podnětné a žáci obě návštěvy hodnotili kladně.