Díky projektu INTERREG V-A SK-CZ Rozvoj stavebních oborů v česko-slovenském příhraničí 304011C964, do kterého je naše škola zapojena, jsme mohli prožít nezapomenutelné tři dny na Slovensku.

V úterý ráno jsme vyjeli se čtyřiceti žáky a pedagogickým doprovodem směr Žilina. Po příjezdu nás čekala prohlídka partnerské školy – SOŠ sv. Jozefa Robotníka (dílen, učeben a volnočasových prostor).

Po obědě následovala první odborná exkurzi – navštívili jsme firmu Drevodom Rajec zabývající se výrobou srubů. Názorně jsme viděli celý postup výroby –  odkornění výřezu, přerýsování jedné kulatiny na druhou, vyřezání konstrukčních spojů motorovou pilou a uložení výřezu pomocí jeřábu. Pan průvodce nám vše odborně vysvětlit a nebýt toho, že byla strašlivá zima, vydrželi bychom ho poslouchat až do večera.

Po návratu do SOŠ sv. Jozefa Robotníka proběhlo přátelské mezinárodní fotbalové utkání. (Naši chlapci vyhráli) A pak už nás čekal přejezd do Rodinka Resort v Oščadnici, místa ubytování.

Ve středu po snídani jsme vyrazili směr Ružomberok na prohlídku společnosti Nábytkár. Tato firma se zabývá prodejem kování a výrobou zakázkového nábytku z velkoplošných materiálů. (kuchyňské linky, kancelářský nábytek,..). Výrobní prostory, které jsme viděli, jsou vybavené moderní technologií – CNC obráběcími stroji a díky pořádkumilovnosti majitele zde vládl neskutečný pořádek.

Protože na horách foukal silný vítr, nemohli jsme dodržet původní plán (výjezd lanovkou na Chleb), rozhodli jsme se obdivovat lepené vazníky v areálu termálního koupaliště Bešeňová. Odměnou nám byla nejen horká voda, ale i věž s tobogány a bazén s vlnobitím.

V podvečer jsme se vrátili do Oščadnice, navečeřeli se a znavení usnuli.

Poslední den ráno po snídani a úklidu chaty jsme odjeli do Žiliny. Stolařství Fines Žilina byl poslední navštívený dřevozpracující podnik. Tato společnost vyrábí nábytek skříňový, stolový, lůžkový i sedací. Prohlídka vedla sklady i dílnami – truhlářskými i čalounickými.

Krásnou tečkou za celým výletem byla prohlídka Budatinského hradu.  Na poutavé vyprávění průvodkyně o historii a umění starých truhlářských mistrů budeme ještě dlouho vzpomínat.

Velmi děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto úžasného výletu! Obzvlášť pedagogům SOŠ sv. Jozefa Robotníka, kteří připravili program a zástupcům Národního dřevařského klastru, kteří měli na starost organizační zabezpečení.